شیر ESL رامک یا فراپاستوریزه رامک

تازه تر برای روزهای بیشتر

ESL یا فراپاستوریزه‌ها از مباحث داغ این روزهای بازار لبنیات ایران می‌باشد، سوالات زیادی در خصوص این تکنولوژی که طی سالیان اخیر طرفداران زیادی را در اروپا، آمریکا، استرالیا و دیگر کشورهای پیشرفته به خود اختصاص داده است مطرح گردید که ما در این مطلب در تلاشیم به پرسش های مطرح شده در این باره پاسخ دهیم.

فرایند ESL یا فراپاستوریزه چیست؟

فرایند ESL یا فراپاستوریزه به فرایندی اطلاق می‌‌گردد که طی آن شیر با کیفیت، به مدت 2 الی 4 ثانیه تحت شوک حرارتی 125 الی 138 درجه سانتی‌گراد قرار گرفته و پس از آن دمای شیر را تا کمتر از 7 درجه سانتی‌گراد کاهش می‌دهند. فرایند ESL یا فراپاستوریزه به این صورت، فعالیت تمامی میکروارگانیسم‌هایی که باعث فساد در شیر می‌گردد را متوقف می‌نماید، ضمن اینکه کیفیت و طعم شیر به همان تازگی و خوشمزگی شیر واقعی باقی می‌ماند.

چرا تاریخ انقضا شیر ESL یا فراپاستوریزه نسبت به شیرهای پاستوریزه بیشتر است؟

محدودیت زمان نگهداری شیرهای پاستوریزه از مواردی است که همیشه مصرف کننده را با مشکل مواجه می‌نماید، به همین جهت همان طور که در بالا اشاره نمودیم، در کشورهای پیشرفته دنیا تکنولوژی ESL یا فراپاستوریزه به جهت ارائه محصولات تازه و سالم ایجاد گردید، شوک حرارتی در مدت زمان کوتاه به شیر، علاوه بر حفظ کیفیت، تازگی و خوشمزگی شیر، موجب می‌گردد عواملی که باعث فساد زود هنگام شیر می‌شود از بین رود. به همین جهت می‌توان با خیال راحت از تازگی و سلامت شیر ESL تا آخرین روز مصرف لذت برد.

راز تازگی و خوشمزگی شیر ESL یا فراپاستوریزه رامک چیست؟

رامک به عنوان اولین تولید کننده شیرهای ESL یا فراپاستوریزه با سرلوحه قرار دادن ترویج و ارتقا سبک زندگی سلامت محور به دوستان و همراهان خود در سرتاسر ایران تلاش نموده است با ارائه محصولات باکیفیت نقشی اساسی در ایجاد این مهم که همانا ارتقا سطح سلامت تک تک افراد جامعه می‌باشد، ایفا نماید. به همین جهت در سال 1395 شمسی، به عنوان اولین دارنده تکنولوژی ESL یا فراپاستوریزه در ایران خانواده شیرهای ESL یا فراپاستوریزه را به بازار عرضه نمود.

چه شیری را شیر با کیفیت می‌نامند؟

نکته مهم در خصوص شیر باکیفیت این می‌باشد که هر شیر سفید رنگی را نمی‌توان شیر باکیفیت نامید، به همین منظور شیر ورودی به کارخانه رامک به صورت روزانه و مستمر مورد آزمون‌های مختلف کیفی قرار می‌گیرد، استانداردهای مورد نظر بررسی و در صورت تائیدیه واحد کنترل کیفی رامک، وارد خطوط تولید می‌شود. به طور اختصار شیرهای ورودی باید در تست‌های زیر مورد تائید قرار گرفته تا اجازه ورود به خطوط تولید رامک را اخذ نماید:

  • ویژگی‌های فیزیکی و حسی؛ شامل رنگ، طعم، بو، دانسیته، نقطه انجماد، تست الکل و تست بازدارنده میکروبی
  • ویژگی‌های شیمیایی؛ شامل اسیدیته، PH، چربی و پروتئین
  • شرایط بهداشتی؛
  • ویژگی‌های میکروبی؛

راز تازگی و خوشمزگی شیرهای ESL یا فراپاستوریزه رامک چیست؟

راز تازگی و خوشمزگی شیر ESL یا فراپاستوریزه رامک زمان دوشش کمتر از 12 ساعت آن می‌باشد. به همین جهت تازگی و مقاومت پروتئینی شیر خام ورودی به دستگاه ESL یا فراپاستوریزه رامک بسیار حائز اهمیت است به طوریکه اگر شیر این ویژگی‌ها را نداشته باشد در دستگاه دچار بریدگی می‌شود. رامک با استانداردهای سختگیرانه شیر ورودی، بهترین کیفیت شیر خام را برای تولید محصولات خود، خصوصا شیر ESL یا فراپاستوریزه انتخاب و استفاده می‌نماید.
خانواده شیرهای ESL یا فراپاستوریزه رامک شامل موارد زیر می‌باشد:

  • شیر ESL یا فراپاستوریزه پرچرب 1 لیتری بطر
  • شیر ESL یا فراپاستوریزه 1 لیتری نیم چرب بطر
  • شیر کاکائو ESL یا فراپاستوریزه 210 سی سی بطر
  • شیر نارگیل ESL یا فراپاستوریزه 210 سی سی بطر

ما در رامک همواره در جهت ماموریت خود که همانا ترویج و ارتقا سطح سلامت سطح جامعه می‌باشد گام برداشته و برای نیل به این هدف، تمامی تلاش خود را با گردآوری مجموعه‌ای از متخصصان در بخش‌های مختلف شرکت فراورده‌های لبنی رامک می‌نماییم. امید ما برای هر دوست بزرگ و کوچکمان تازگی زندگی برای روزهای بیشتر در کنار هم بودن است.

اشتراک گذاری :

همچنین بخوانید