Skip to main content

بسیاری از خانواده ها تصور می كنند هر چه شیر پر چرب تر باشد، ارزش غذایی بالاتری دارد، در حالی كه تنها وجه تمایز آنها در مقدار چربی شان است. این بار می خواهیم درباره فرآورده های لبنی كه كمتر درباره شان شنیده ایم، برایتان بیشتر بگوییم.

شیر و فرآورده های آن به دلیل داشتن كلسیم كافی سهل الهضم و ارزان بودن، از بهترین منابع این ماده مغذی به حساب می آیند. جالب است بدانید كه شیر بدون چربی و شیر كم چربی از نظر كلسیم با شیركامل تفاوتی ندارد.

بسیاری از خانواده ها تصور می كنند هر چه شیر پر چرب تر باشد، ارزش غذایی بالاتری دارد، در حالی كه تنها وجه تمایز آنها در مقدار چربی شان است. این بار می خواهیم درباره فرآورده های لبنی كه كمتر درباره شان شنیده ایم، برایتان بیشتر بگوییم. تا به حال درباره آب ماست یا پنیر و حتی كشك چیزی شنیده اید؟

كره های حیوانی و گیاهی

كره به جذب بتاكاروتن و ویتامین های محلول در چربی كمك می كند و ریزمغذی های زیادی دارد كه دارای خاصیت ضد سرطانی هستند. این ماده غذایی دارای كلسترول است و تحقیقات، نقش بارز مصرف زیاد كلسترول را در بیماری های قلبی ثابت كرده است؛ اما در كنار مضرات مصرف زیاد كلسترول، باید به این نكته نیز اشاره شود كه مصرف متناسب این نوع چربی برای فعالیت سیستم مغز و اعصاب در جوانان و كودكان (سنین دبستان و پیش دبستان) مورد نیاز و موثر شناخته شده است. همچنین كلسترول جزء لازم و ضروری ساختمان تمام سلول های بدن است.

درباره این ماده غذایی باید به این نكات اشاره شود كه به دلیل تهیه شدن از منابع حیوانی، قیمت بالایی دارد. همچنین چربی های اشباع موجود در كره باعث افزایش كلسترول خون شده، در بیماری های قلبی موثر است. در این باره باید به این نكته اشاره كرد كه مصرف بیش از حد كره در بروز دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی ـ عروقی و چاقی (به عنوان پایه بسیاری از بیماری ها) نقش به سزایی دارد پس همیشه حد اعتدال را رعایت كنید.

در تهیه مارگارین ها یا كره های گیاهی از بتاكاروتن به عنوان افزودنی رنگ دهنده استفاده می شود. جالب است بدانید كه ویتامین A و E مارگارین از كره بیشتر است. همچنین این نوع كره فاقد آهن، روی و مس است و به دلیل تهیه شدن از روغن های گیاهی قیمت آن در مقایسه با كره حیوانی پایین است.

آب ماست یا پنیر

بعضی ها مزه آب پنیر یا آب ماست را دوست ندارند، در حالی كه دیگران آن را خیلی می پسندند. آب پنیر یا آب ماست مایعی است كه هنگام تهیه ماست یا پنیر از شیر جوشیده و غلیظ شده به دست می آید و روی سطح ماست یا پنیر قرار می گیرد. در حالی كه تمام پروتئین به پنیر یا ماست انتقال می یابد، مواد حیاتی در آب آن جمع می شود.

حتماً از خود می پرسید این دو چه خاصیتی دارند؟ باید بگوییم كه آب ماست از یبوست جلوگیری می كند. تحقیقات نشان داده اند، این مایع منبع پروتئینی مناسبی برای افرادی است كه از اختلالات كلیوی جزئی رنج می برند و سلول های ایمنی بدنشان را فعال می كند. آب ماست مقدار كمی چربی و پروتئین دارد ولی دارای مقادیر زیادی موادمعدنی خصوصاً كلسیم و ویتامین های محلول در آب مثل B۲ و B۶ است.

به علاوه، در مقایسه با شیر میزان مواد باارزش آن در هر كالری بیشتر است. بنابراین به فردی كه باید چربی و پروتئین كمی مصرف كند و در مقابل به مواد معدنی و ویتامین نیاز دارد، توصیه می شود آب ماست بیشتری میل كند. مصرف آب ماست، نه بار كلیه ها را سنگین می كند و نه دارای پروتئین زیاد است و نه موجب چاقی می شود. كلیه ها می توانند مقادیر كم پروتئین را تحمل كنند، زیرا در صورت مصرف زیاد پروتئین مواد حاصل از تجزیه آن، فشار را در كلیه ها افزایش داده، در نهایت اجزای تشكیل دهنده كلیه صدمه می بینند و حساس می شوند.

به استثنای آب ماست، تقریباً تمام مواد لبنی كه منبع تا‡مین كلسیم و ویتامین هستند، دارای مقادیر زیادی پروتئین اند. آب ماست دارای مقدار كمی پروتئین است و بدن می تواند به راحتی از این مقدار پروتئین، به طور مطلوب استفاده كند. بنابراین، برای افرادی كه به دلیل داشتن پروتئین بالا، از خوردن شیر منع شده اند، آب ماست به عنوان جایگزین مناسب توصیه می شود. با نوشیدن آب ماست به جنگ سلول های چربی بروید.

مطالعات نشان داده اند، با رژیم محتوی آب ماست، خیلی از افراد چاق وزن خود را كم می كنند. نبودن چربی، پایین بودن كالری و وجود ویتامین و مواد معدنی در آب ماست، بدون ایجاد كمبود مواد مغذی، لاغر شدن را تسهیل می كند. به علاوه، خوردن آن هضم غذا را افزایش می دهد و به رفع یبوست كمك می كند. كسانی كه از یبوست رنج می برند با خوردن آب ماست می توانند این مشكل را تا حدودی رفع كنند. كافی است هر روز یك لیوان آب ماست بنوشند. با نوشیدن آب ماست، اسید لاكتیك و میكروب های اسید لاكتیك موجود در آب ماست، روده را به راحتی تحریك می كند.

و اما كشك ها

كشك یكی از فرآورده های فرعی شیر است كه به روش سنتی از جوشاندن، تغلیظ و یا خشك كردن دوغی كه پس از كره گیری باقی می ماند و یا از ماست بدون چربی تهیه می شود. ماده اولیه كشك عبارت است از شیر میش، بز، گاو و یا مخلوطی از آنها. كشك با حجم كم خود، یك ماده غذایی معجزه آساست كه دربردارنده تمامی خواص شیر و حاوی كلسیم، چربی، نمك، پروتئین و ویتامین نیاسین است. میزان انرژی تولید شده با ۱۰۰ گرم كشك، حدود ۱۰۵ تا ۱۲۰ كیلو كالری محاسبه شده كه می تواند به عنوان یكی از تامین كننده های انرژی مورد نیاز بدن در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

كشك یكی از فرآورده هایی است كه از قدیم به طور سنتی و از روی تجربه جزء برنامه غذایی مردم ما بوده و به علت داشتن اسیدهای آلی، ضد عفونی كننده دستگاه هاضمه ( معده، روده كوچك و روده بزرگ) است. در ضمن یك غذای نفاخ و سفت كننده روده نیز محسوب می شود. علاوه بر آن، كلسیم و فسفر بالای آن می تواند در پیشگیری از پوكی استخوان كمك كننده باشد. جالب است بدانید كه كشك به عنوان یك غذای مقوی گرسنگی را كاهش می دهد و حجم كمی از معده را اشغال می كند.

از كشك به عنوان افزودنی برای غذاهایی مانند آش رشته، آش جو، كشك بادمجان و حلیم بادمجان یا به عنوان ماده ی اولیه در كله جوش استفاده می شود. با توجه به اینكه كشك یكی از غنی ترین منابع پروتئین حیوانی است؛ محیط مناسبی برای رشد و تجمع میكروارگانیزم های مختلف به شمار می رود كه اغلب سبب مسمومیت های شدید و حتی مرگ می شود. از این رو، توجه برخی نكات در هنگام مصرف آن ضروری به نظر می رسد؛ اول اینكه از كشك های بسته بندی شده (پاستوریزه) كه دارای برچسب و مجوز بهداشتی هستند، استفاده كنید. دوم اینكه آن را در یخچال نگهداری كنید و آخر اینكه تا حد امكان از مصرف كشك مایع باز خودداری كرده و درصورت استفاده، ۱۰ تا۲۰ دقیقه قبل از مصرف، آن را بجوشانید تا میكروارگانیزم های آن تا حدی كم شوند.

سارا حسنلو

اطلاعات تماس دفتر بازاریابی و فروش

آدرس: شیراز، خیابان فلسطین، نبش اردیبهشت، ساختمان دلتا طبقه دوم

شماره تماس :07132848484

ایمیل: info@ramakdairy.com