شیر ESL یا فرا پاستوریزه رامک

شیر ESL :

ESL یا فراپاستوریزه‌ها از مباحث داغ این روزهای بازار لبنیات ایران می‌باشد، سوالات زیادی در خصوص این تکنولوژی که طی سالیان اخیر طرفداران زیادی را در اروپا، آمریکا، استرالیا و دیگر کشورهای پیشرفته به خود اختصاص داده است مطرح گردید که ما در این مطلب در تلاشیم به پرسش های مطرح شده در این باره پاسخ دهیم.

هرم غذایی شیر esl

قند
10/8 گرم
نمک
0/3 گرم
انرژی
115/5 کیلو کالری
چربی
4/8 گرم
 • شیر پر چرب ESL رامک سبب کاهش وزن می‌شود.
 • شیر پر چرب ESL رامک سبب تقویت استخوان و دندان می‌شود.
 • شیر پر چرب ESL رامک سبب جلوگیری از دیابت می‌شود.
 • شیر پر چرب ESL رامک سبب دی هیدراته شدن بدن می‌شود.

بهترین و بدترین زمان برای مصرف شیر نیم چرب ESL رامک :

 • شیر تازه و خوشمزه ESL رامک به عنوان یک ماده ارزشمند غذایی، در تمامی وعده‌ها با کاربردهای متنوع خود می‌تواند به عنوان ماده غذایی اصلی و سالم انتخاب و استفاده شود. در اینجا به برخی موارد اشاره می‌نماییم :
 • مصرف شیر نیم چرب ESLرامک هنگام شب، قبل از خواب به برقراری خوابی راحت و آرام می‌انجامد.
 • مصرف شیر نیم چرب ESL رامک هنگام صبح، موجب رفع بی‌حالی، بی‌حوصلگی و افزایش قدرت یادگیری می‌گردد.
 • مصرف شیر نیم چرب ESL رامک به عنوان میان وعده صبح یا عصر می‌تواند به جبران آب از دست رفته بدن، افزایش انرژی و شادابی کمک شایانی نماید.
 • نوشیدن شیر نیم چرب ESL رامک در وعده ناهار توصیه نمی‌گردد.

میزان مصرف شیر نیم چرب ESL رامک برای هر فرد :

 • افراد سالمند و میان سال زیر هفت سال یک و نیم تا دو لیوان
 • بیماران قلبی و عروقی
 • افراد مستعد چاقی و اضافه وزن
داستان تولید شیرESL در رامک از یک دغدغه مهم برای همه ما شروع شد. این دغدغه چیزی نبود جز اینکه چطور می‌توان شیری با کیفیت، تازه، خوشمزه، با ماندگاری بالا و بدون هیچ گونه مواد افزودنی مضر تولید کرد؟ همین دغدغه منجر به تحقیق و پژوهش‌های بسیاری در بازار لبنیات خارج از ایران و در نهایت پیدا کردن راه حل مناسبی برای افزایش ماندگاری شیر شد. رامک برای اولین بار در ایران توانست راه حلی برای ایده تولید شیر با ماندگاری بالا پیدا کند. این راه حل چیزی نبود جز خرید دستگاه‌های پیشرفته و به‌کارگیری تکنولوژی ESL یا فراپاستوریزه. در ادامه این مطلب به طور جامع در خصوص این فرآیند توضیح می‌دهیم.  

تاریخچه شیر ESL

در سال 1996 اولین شیر فراپاستوریزه در سوپرمارکت‌های آلمان به فروش رسید. اما این شیر تا سال 2005 یک محصول خاص محسوب می‌شد. همه چیز پس از سال 2005 تغییر کرد زیرا هیچ مقررات سختگیرانه‌ای وجود نداشت که نحوه تبلیغ و نامگذاری شیر ESL را تجویز کند. این بدان بود که نیازی به برچسب زدن شیر ESL به عنوان یک محصول خاص که متفاوت با شیر پاستوریزه است، وجود نداشت. در نتیجه شیر پاستوریزه به سادگی با شیر ESL جایگزین شد و همچنان برچسب «شیر تازه» را حفظ کرد. این واقعیت باعث شد که سهم بازار شیر اولترا پاستوریزه از 14 درصد در سال 2005 به 80 درصد در سال 2008 برسد (ارقام مربوط به کشور آلمان است). با افزایش سهم بازار، فناوری ​​ESL نه تنها در آلمان بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر مانند ایران شناخته شد. رامک از سال 1395 با استفاده از این فناوری نوظهور اروپایی به عنوان اولین دارنده گواهینامه ESL در ایران اقدام به تولید شیر فراپاستوریزه کرد. اگرچه این شیر در سال‌های اولیه به دلیل یک کار نوآورانه قیمت نسبتاً بالایی داشت اما امروزه قیمت شیر ESL رامک به اندازه سایر انواع شیر ​است.  

شیر ESL چیست؟

شیر با ماندگاری طولانی یکی از مدرن‌ترین فناوری‌های تولید در اروپا است که سهم قابل توجهی از تولید شیر را به خود اختصاص داده است. ماندگاری این شیر در یخچال بین 21 تا 45 روز است و برخی از سازندگان ادعا می‌کنند که می‌توانند ماندگاری آن را تا 90 روز افزایش دهند. ماندگاری بالای این شیر توسط دو فناوری اصلی زیر اعمال می‌شود:
 • پردازش حرارتی با استفاده از شرایط سخت‌تر از پاستوریزاسیون اما شدیدتر از پردازش در دمای فوق‌العاده (UHT)
 • فرآیندهای غیر حرارتی مانند میکروفیلتراسیون و باکتوفوگاسیون
معمولاً دو فرآیند بالا با یک عملیات پاستوریزاسیون حرارتی نهایی برای برآورده کردن الزامات کلی ترکیب می‌شوند. سیستم‌های حرارتی مورد استفاده برای پردازش شیر ESL دو نوع عمده مستقیم و غیر مستقیم هستند. در سیستم‌های مستقیم، گرمایش از طریق تماس مستقیم بین بخار و محصول انجام می‌شود. در سیستم‌های غیرمستقیم، گرما از طریق یک مانع فولادی ضد زنگ در مبدل حرارتی از بخار یا آب داغ به محصول منتقل می‌شود. حرارت دهی به مدت یک تا چهار ثانیه و در دمای 127 تا 135 درجه سانتیگراد به صورت شوک حرارتی انجام می‌گیرد. این حرارت به شیر تازه وارد می‌شود تا تمام عوامل فساد شیر از بین برود. به همین دلیل طعم و کیفیت شیر ​​ESL بسیار بهتر از شیرهای پاستوریزه است. فراپاستوریزه کردن باعث می‌شود شیر تا آخرین روز مصرف تازه و خوشمزه باقی بماند.  

اهمیت تولید شیر ESL

همانطور که قبل‌تر بیان کردیم، شیر فراپاستوریزه یکی از فناوری‌هایی است که از دیرباز در اروپا برای عرضه محصولات لبنی با کیفیت و با طول عمر بالا به بازار استفاده می‌شده است. هزینه این نوع فرآوری تقریباً 10 برابر فرآوری معمولی شیر پاستوریزه است اما به دلیل نیاز به ماندگاری بیشتر، فناوری ESL یک مزیت بالقوه برای مصرف کنندگان محسوب می‌شود. اگرچه طعم و ترکیب غذایی شیر با هر عملیات حرارتی و مکانیکی اضافی به طور فزآینده‌ای تغییر می‌کند اما شیر فوق پاستوریزه از نظر حفظ طعم و تغذیه نتایج خوبی را نشان می‌دهد. غلظت ویتامین‌ها در شیر ESL تقریباً مشابه غلظت شیر ​​پاستوریزه است. آزمایش‌های مختلف نشان می‌دهند که حداکثر پنج درصد از ویتامین‌ها در طی مراحل مختلف فرآیند فراپاستوریزه از بین می‌روند که درصد قابل توجهی محسوب نمی‌شود. در بسیاری از موارد نیز چربی شیر، قند شیر (لاکتوز) و مواد معدنی مانند کلسیم با شیر پاستوریزه یکسان بوده است. از نظر ساختار پروتئین، برخی از مولکول‌ها در شیر ESL در طول عملیات حرارتی مانند شیر پاستوریزه شکسته می‌شوند. اما این موضوع بیشتر یک مزیت است تا یک ضرر! زیرا شیر برای سیستم گوارش انسان قابل هضم‌تر می‌شود. علاوه بر موارد فوق، ارزش غذایی شیر ESL اساساً با شیر پاستوریزه یکسان است و تنهای مزیت آن، ماندگاری بالاست.  

فرآیند ESL به زبان ساده

فرآیند Extended Shelf Life یا به اختصار ESL که به آن فناوری ماندگاری طولانی مدت نیز گفته می‌شود. به زبان خیلی ساده فرآیندی ست که طی آن به شیر یک شوک حرارتی کوتاه وارد می‌شود که طی آن تمام مواد فسادزای موجود در آن از بین می‌رود و شیر برای مدت زمان طولانی‌ ماندگاری خواهد داشت به علاوه طعم و مزه آن نیز خوشمزه‌تر خواهد شد.  

شیر ESL رامک

اگر یکبار طعم شیر‌های ESL رامک را تجربه کرده‌ باشید متوجه تفاوت این شیر با سایر شیرهای پاستوریزه و فراپاستوریزه خواهید شد. نکته بسیار حائز اهمیت و علت تازگی و خوشمزگی آن به جهت مقاومت پروتئینی شیر خام ورودی به دستگاه ESL رامک است، به طوریکه اگر شیر برخی استانداردها را نداشته باشد در دستگاه دچار بریدگی می‌شود. دانستن این نکته بسیار حائز اهمیت است که هر شیر سفید رنگی را نمی‌توان شیر باکیفیت نامید، عوامل مهمی در تعیین کیفیت شیر تاثیر گذارند. شیر ورودی به کارخانه رامک به صورت روزانه و مستمر مورد آزمون‌های مختلف کیفی قرار می‌گیرد، استانداردهای مورد نظر بررسی و در صورت تائیدیه واحد کنترل کیفی رامک، وارد خطوط تولید می‌شود. رامک با استانداردهای سختگیرانه شیر ورودی، بهترین کیفیت شیر خام را برای تولید محصولات خود، خصوصا شیر ESL یا فراپاستوریزه انتخاب و استفاده می‌نماید. رامک به لطف معرفی فناوری ماندگاری طولانی، اولین تولید کننده شیرهای ESL یا فراپاستوریزه در ایران است. شیر ESL رامک تحت فناوری‌های نوین تولید می‌شود تا مواد مغذی شیر را حفظ کند و به ماندگاری این محصول لبنی بیفزاید. شیر فراپاستوریزه هم از نظر زمان ماندگاری و هم از نظر طعم و مزه می‌تواند جایگزین خوبی برای شیر پاستوریزه (UHT) باشد. خانواده شیرهای ESL یا فراپاستوریزه رامک شامل موارد زیر می‌باشد:
 • شیر ESL یا فراپاستوریزه پرچرب 1 لیتری بطر
 • شیر ESL یا فراپاستوریزه 1 لیتری نیم چرب بطر
 • شیر کاکائو ESL یا فراپاستوریزه 210 سی سی بطر
 

مزایای شیر ESL رامک

هدف اصلی تکنولوژی ESL فرآیند شامل کشتن میکروارگانیسم‌ها (باکتری‌های بیماری‌زا و غیر بیماری‌زا) موجود در شیر است. انواع خطرناک باکتری مانند E.coli، سالمونلا و لیستریا که می‌توانند باعث چندین بیماری زمینه‌ای در انسان شوند در این فرآیند از بین می‌روند. در ادامه به فواید مختلف شیر فراپاستوریزه اشاره می‌کنیم: 1- جلوگیری از بیماری شیر خام پاتوژن‌های مختلفی دارد که می‌تواند شما را بیمار کند. فرآیندهای پاستوریزاسیون برای از بین بردن همه عوامل بیماری‌زا از شیر طراحی شده‌اند. این فناوری به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که باکتری‌های مضر وارد بدن نمی‌شوند و شما را بیمار نمی‌کنند. از این رو، هنگام مصرف شیر پاستوریزه می‌توانید از بی‌خطر بودن آن مطمئن باشید. همچنین اگر کودک در خانه دارید، همیشه باید شیر پاستوریزه به او بدهید. 2- دسترسی تمام مواد مغذی دلیل اصلی مصرف شیر میزان بالای مواد مغذی آن است. اما اگر شیر غیر پاستوریزه بنوشید، تمام فواید نوشیدن شیر از بین می‌رود زیرا همه مقدار مواد مغذی ضروری را ندارد. از این رو، نوشیدن شیر ESL مقدار مناسبی از مواد مغذی را به بدن شما می‌رساند و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند. این شیر تمام مواد مغذی ضروری مانند کلسیم، منیزیم، فسفر و ویتامین‌ها را دارد. 3- افزایش عمر مفید شیر شیر غیر پاستوریزه فقط در عرض چند روز خراب می‌شود. فرآیند فوق پاستوریزاسیون به کشتن باکتری‌های غیر بیماری‌زا که می توانند شیر را در طول زمان فاسد کنند، کمک می‌کند. از این رو، زمان ماندگاری شیر افزایش می‌یابد و می‌توانید آن را برای مدت طولانی‌تری در یخچال نگهداری کنید. شیر فراپاستوریزه رامک دارای مواد مغذی بالایی است و طعم فوق العاده لذیذی دارد. در ادامه برخی از خواص شیر ESL رامک آورده شده‌اند:
 • در زنان باردار باعث کاهش استرس و بهبود خلق و خوی نوزاد می‌شود.
 • کلسیم و ویتامین D موجود در شیر باعث تشکیل و استحکام استخوان‌ها و سلامت دندان‌ها می‌شود.
 • باعث کاهش فشار خون و افزایش جریان خون به مغز می‌شود.
 • خطر حمله قلبی را کاهش می‌دهد.
 • پروتئین به ساخت بافت عضلانی و عملکردهای حیاتی بدن کمک می‌کند.
 • فلاونوئیدهای موجود شیر ESL به پیشگیری از سرطان کمک می‌کنند.
 • مصرف منظم این شیر در رشد و تقویت استخوان‌ها، تامین انرژی روزانه و بهبود سیستم ایمنی کودکان موثر است.
 

نحوه مصرف شیر فراپاستوریزه

شیر ESL تازه و خوشمزه رامک به عنوان یک ماده غذایی با ارزش به حساب می‌آید که می‌توان آن را به عنوان غذای اصلی و سالم در تمام وعده‌های غذایی مصرف کرد. در ادامه به بهترین شرایط مصرف این نوع شیر می‌پردازیم:
 • مصرف این شیر در صبح به شما شادابی می‌دهد.
 • مصرف این شیر در صبح باعث رفع بی‌حالی، کسالت و افزایش قدرت یادگیری می‌شود.
 • مصرف این شیر به عنوان عصرانه می‌تواند به جبران آب از دست رفته بدن و افزایش انرژی کمک کند.
 

انتخاب بهترین شیر ESL

شیر ESL رامک غنی از مواد مغذی است و طعم و مزه خوشمزه‌ای دارد. این نوع شیر برای اولین بار توسط برند رامک وارد بازارهای کشور شد. اکنون شرکت لبنیات رامک ظرفیت تولید شیر فراپاستوریزه خود را افزایش داده است تا نیازهای مصرف کنندگان را به خوبی برآورده کند. شیر فوق پاستوریزه برای همه افراد در همه سنین مناسب است و می‌تواند به عنوان یک ماده غذایی اصلی در طول روز مصرف شود. ورزشکاران می‌توانند با خیال راحت این محصول را مصرف کنند. با خرید شیر ESL رامک دیگر نگران خراب شدن سریع شیر و یا مواد افزودنی مضر نخواهید بود.  

راز تازگی و خوشمزگی شیرهای ESL یا فراپاستوریزه رامک چیست؟

راز تازگی و خوشمزگی شیر ESL یا فراپاستوریزه رامک زمان دوشش کمتر از 12 ساعت آن می‌باشد. به همین جهت تازگی و مقاومت پروتئینی شیر خام ورودی به دستگاه ESL یا فراپاستوریزه رامک بسیار حائز اهمیت است به طوریکه اگر شیر این ویژگی‌ها را نداشته باشد در دستگاه دچار بریدگی می‌شود. رامک با استانداردهای سختگیرانه شیر ورودی، بهترین کیفیت شیر خام را برای تولید محصولات خود، خصوصا شیر ESL یا فراپاستوریزه انتخاب و استفاده می‌نماید. خانواده شیرهای ESL یا فراپاستوریزه رامک شامل موارد زیر می‌باشد:
 • شیر ESL یا فراپاستوریزه پرچرب 1 لیتری بطر
 • شیر ESL یا فراپاستوریزه 1 لیتری نیم چرب بطر
 • شیر کاکائو ESL یا فراپاستوریزه 210 سی سی بطر
 • شیر نارگیل ESL یا فراپاستوریزه 210 سی سی بطر
ما در رامک همواره در جهت ماموریت خود که همانا ترویج و ارتقا سطح سلامت سطح جامعه می‌باشد گام برداشته و برای نیل به این هدف، تمامی تلاش خود را با گردآوری مجموعه‌ای از متخصصان در بخش‌های مختلف شرکت فراورده‌های لبنی رامک می‌نماییم. امید ما برای هر دوست بزرگ و کوچکمان تازگی زندگی برای روزهای بیشتر در کنار هم بو