کشک

کشک محصولی از شیر است که چوپانان آن را درست می‌کنند و از جوشانده دوغ به دست می‌آید. سپس آن را گلوله کرده و خشک می‌کنند. کشک دارای مواد پروتئینی و معدنی فراوان و ارزش غذایی زیادی می‌باشد. در گذشته کاروان‌ها در سفر و سربازان در جنگ از کشک به عنوان مادۀ غذایی استفاده می‌کردند. وجود تمثیل ها و ضرب المثل های فراوان با کشک در زبان فارسی، نشان از اصالت و ریشه داشتن این محصول در فرهنگ ما ایرانیان می‌باشد.

رامک اولین تولید کننده کشک لیوانی در ایران می‌باشد. آن چیزی که بسته بندی لیوانی را از انواع دیگر بسته بندی‌های کشک متمایز می کند تازگی و عدم نیاز به جوشاندن می‌باشد. کشک لیوانی رامک بر خلاف کشک شیشه ای، در یخچال نگهداری می‌شود و در حالی که  سایر بسته بندی‌های کشک ماندگاری تا دو سال را دارند؛ کشک لیوانی رامک ماندگاری ۷۵ روزه داشته که در حفظ ارزش غذایی محصول بسیار مؤثر می‌باشد. استفاده رامک از بسته بندی لیوانی برای کشک نشانی از درجه اهمیت تازگی محصول برای ما می‌باشد.

هرم غذایی کشک

Kashk 500 new کشک
Kashk 500 new کشک
Kashk 250 new کشک
نمک
0/6 گرم
چربی
0/9 گرم
قند
0/87 گرم
انرژی
21/2 کیلو کالری

ویژگی های کشک رامک:

 • استفاده از بهترین نوع ماده اولیه (شیر تازه گاو).
 • دارای عطر و طعم مخصوص به خود.
 • حاوی کلسیم که در شکل گیری و استحکام استخوان‌ها و سلامت دندان‌ها موثر است.
 • حاوی پروتئین که در ایجاد بافت‌های عضلانی و اعمال حیاتی بدن نقش دارد. (پروتئین‌های موجود در کشک قابلیت هضم راحت‌تری دارند)
 • حاوی فسفر می‌باشد که در رشد و ترمیم بافت‌های بدن نقش دارد.
 • حاوی ویتامین B3.
 • استفاده از فرمولاسیون خاص و منحصر به فرد.
 • فاقد هرگونه چربی گیاهی.

برخی از فواید و مزایای کشک رامک به شرح زیر می‌باشد:

 • مهم‌ترین استفاده درمانی از کشک، پیشگیری از بروز یا پیشرفت بیماری پوکی استخوان است. میزان مناسب کلسیم و فسفر و نسبت این دو ماده مغذی در ترکیب کشک شرایط ایده‌آلی را برای استفاده بهینه از کشک مصرفی در پیشگیری از پوکی استخوان به وجود آورده است.
 • کشک منبع خوب پروتئین و در عین حال دارای چربی پایین است. کشک رامک دارای مقدار قابل توجهی پروتئین مرغوب می‌باشد.
 • کشک با دارا بودن مقادیر فراوان اسیدهای آلی می‌تواند به عنوان یک ضد عفونی‌ کننده برای دستگاه هاضمه و همچنین روده کوچک و بزرگ عمل کند. این خوراکی علی رغم اینکه حجم کمی از معده را اشغال می‌ کند، سبب کاهش احساس گرسنگی در افراد می شود.

فرآورده ای سنگین اما مُغذّی از شیر. تهیه کشک و استفاده از آن از زمان های بسیار قدیم در بیشتر نقاط ایران مخصوصاً در بین عشایر، و بعضاً در کشورهای مجاور ایران متداول بوده است. برای تهیۀ کشک، ابتدا شیر را به ماست تبدیل کرده و سپس ماست را در مشک های بزرگ و اسبابی که تولوم نام دارد می ریزند که با حرکت دادن سریع و متوالی این وسیله کره از ماست گرفته می شود، چیزی که می‌ماند همان دوغ است که یکی از نوشیدنی‌های خوشمزه ایرانی می‌باشد. آن گاه دوغ باقی مانده را می جوشانند.

براثر تبخیر آب ماده ای خمیر مانند به دست می آید که آن را در کیسه می ریزند و می آویزند تا آب آن خارج شود. چیزی که پس می‌ماند، مانند ماست چکیده سفت است که به آن لچ گفته می‌شود و در آذربایجان (آذرشهر، عجب‌شیر و مراغه) «جُرتان» نامیده می‌شود. همچنین در مناطق کردنشین و لرهای لرستان «توف» و در مناطق لک‌نشین «شیراز» نامیده می‌شود. بعد به این ماده سفت شده، نمک نسبتاً فراوان می افزایند تا از فساد آن جلوگیری شود و آن را به شکل گوی یا مکعب یا قرص در آورده و در آفتاب خشک می کنند. در نواحی غربی ایران به ویژه لرستان کشک را پیش از خشک شدن با بلغور، سبزی های صحرایی و کوهستانی مخلوط می کنند و بعد با جوشاندن این مخلوط در آب، نوعی آش تهیه می شود که در زمستان بسیار مورد استفاده است.

از کشک در غذاهای دیگر سنتی نیز به مانند مادۀ افزودنی استفاده می شود. آب چکیده از کیسۀ کشک را هم می جوشانند و از آن مادۀ سیاه رنگی به نام قره قوروت (لغت ترکی به معنای کشک سیاه) به دست می آورند که به منزله نوعی چاشنی بسیار ترش در برخی غذاها به کار برده می شود.

ادامه مطلب

 

کشک رامک :

کشک رامک در سال ۱۳۷۴ تولید گردید. این محصول از جمله اولین محصولات تولیدی در شرکت رامک می باشد. رامک به واسطه برخورداری از پیشینه قوی، تجربه و مهارت لازم جهت تولید کشک با بهترین کیفیت را دارد.

تیم تحقیق و توسعه رامک بر اساس تجربه و فرمول مخصوص به خود توانسته در بین مصرف کنندگان شناخته شود و حس لذت را با خوردن این محصول در افراد ایجاد نماید. شناخت بالا و ذهنیت مثبت مصرف کنندگان از کشک رامک و همچنین قدمت بالای آن، ما را وادار به توجه مضاعف بر روی این محصول کرده است.

وجود همان کشک خشک اصیل (که در بالا توضیح داده شد) به عنوان مواد اولیه کشک رامک، آن را از کشک های دیگر متمایز ساخته است. کشک رامک با استفاده از کشک خشک که در کارخانه پاستوریزه می شود، طعم اصیل و واقعی کشک را به همراه دارد. در حال حاضر کشک رامک با بسته بندی لیوانی و در دو وزن ۲۵۰ و ۵۰۰ گرمی تولید می شود.

 

کشک لیوانی:

رامک اولین تولید کننده کشک لیوانی در ایران می باشد. آن چیزی که بسته بندی لیوانی را از انواع دیگر بسته بندی های کشک متمایز می کند تازگی و عدم نیاز به جوشاندن می باشد. کشک لیوانی رامک بر خلاف بسته بندی های شیشه ای، در یخچال نگهداری می شود و در حالی که  سایر بسته بندی های کشک ماندگاری تا دو سال را دارند؛ کشک لیوانی رامک ماندگاری 75 روزه داشته که در حفظ ارزش غذایی محصول بسیار مؤثر می باشد. استفاده رامک از بسته بندی لیوانی برای کشک نشانی از درجه اهمیت تازگی محصول برای ما می باشد.

 

خواص کشک:

کشک یک ماده غذایی معجزه آساست که با حجم کم خود، در بردارنده تمامی خواص شیر و حاوی کلسیم، چربی، نمک، پروتئین و نیاسین (ویتامین B3) است. میزان انرژی تولید شده با ۱۰۰ گرم کشک حدود ۱۰۵ تا ۱۲۰ کیلوکالری است که می ‌تواند به عنوان یکی از تامین کننده‌های مناسب انرژی مورد نیاز بدن در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

برخی از خواص و مزایای کشک رامک به شرح زیر می‌باشد:

 • مهم‌ ترین استفاده درمانی از کشک، پیشگیری از بروز یا پیشرفت بیماری پوکی استخوان است. میزان مناسب کلسیم و فسفر و نسبت این دو ماده مغذی در ترکیب کشک شرایط ایده‌آلی را برای استفاده بهینه از کشک مصرفی در پیشگیری از پوکی استخوان به وجود آورده است.
 • کشک منبع خوب پروتئین و در عین حال دارای چربی پایین است. کشک رامک دارای حداقل ۸% پروتئین مرغوب می باشد.
 • کشک با دارا بودن مقادیر فراوان اسیدهای آلی می تواند به عنوان یک ضد عفونی‌ کننده برای دستگاه هاضمه و همچنین روده کوچک و بزرگ عمل کند. این خوراکی علی رغم اینکه حجم کمی از معده را اشغال می‌ کند، سبب کاهش احساس گرسنگی در افراد می شود.

 

کشک را چگونه مصرف کنیم :

در آشپزی ایرانی کشک به عنوان ماده اولیه اصلی، چاشنی و طعم دهنده و تزئین غذا استفاده می گردد. در اینجا به برخی موارد اشاره می‌نماییم:

 • استفاده در غذاهای اصیل و سنتی ایرانی از قبیل کشک بادمجان، آش رشته، حلیم بادمجان، کالجوش، بزقرمه، کشک کدو و …
 • استفاده به عنوان مرینیت کننده گوشت مشابه غذای بریانی که به عنوان يكي از معروف ترين و خوشمزه ترين غذا در مناطق جنوب كشور می باشد و …
 • مصرف به عنوان میان وعده مشابه دسر با قاشق(خصوصا در شهرهای پرمصرف مانند کرمان)

پیشنهاد دوستانه رامک: با کلیک روی واژه کشک رامک به صفحه خوشمزه “کشک برای همه فصول” با متنوع ترین و بهترین غذاهای کشکی که تا به حال نمی دانستید دسترسی خواهید داشت.

 

برای چه کسانی کشک ضرر دارد؟

در قسمت “کشک از چه چیزی درست می شود” توضیح دادیم که چوپانان و عشایران قبل از خشک شدن کشک به آن نمک نسبتاً فراوان می افزایند تا از فساد آن جلوگیری شود. بنابراین بهتر است به مقدار نمک موجود در کشک توجه کنیم خصوصا افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند می بایست از مصرف افراطی کشک بپرهیزند.

در رابطه با فواید شگفت انگیز کشک در بارداری بسیار گفته شده اما اگر به صورت افراطی باشد می‌تواند با بروز مشکلاتی نیز همراه باشد.

 

سوالات متداول

 • آیا کشک رامک نیاز به جوشاندن دارد؟

خیر ، به دلیل پاستوریزه بودن  ، بسته بندی ویژه ، رعایت چرخه سرمایش کشک رامک نیاز به جوشاندن ندارد . برای اطمینان قبل از استفاده یک قاشق کوچک از آن راامتحان کنید و از سلامت آن مطمئن شوید .

 • چرا کشکی که خریداری کردم شور است؟

کشک رامک از کشک خشک اصیل و سنتی تهیه شده که برای نگهداری و جلوگیری از فساد کشک های خشک به آنها نمک می زنند. البته نمک در این محصول در یک بازه استاندارد قراردارد و امکان این اتفاق بسیار محدود است.