خامه

خامه فراپاستوریزه

خامه فراپاستوریزه (ESL) :

این محصول که یکی از پرطرفدارترین محصولات لبنی در میان افراد است، از چربی شیر بدست می آید. جهت تهیه این محصول، به شیر با کیفیت و تازه شوک حرارتی 3 ثانیه ای داده می شود به طوری که تمامی میکروب های بیماری زا شیر از بین می رود. این فرآیند که یکی از مدرنترین تکنولوژی های تولید در اروپاست سبب افزایش مدت ماندگاری این محصول از این روش می شود.

خامه فراپاستوریزه چیست؟ :

حتما در مورد شیر ESL اطلاعات دارید و می‌دانید این شیر بدون حرارت بالا و با شوک حرارتی 3 ثانیه‌ای تهیه می‌شود. در نتیجه پروتئین و سایر ریز مغزی‌های آن حفظ شده است و خامه فراپاستوریزه نیز از همین شیر بدست می‌‌آید. در نتیجه تمامی مواد معدنی و مواد مغذی که در شیر تازه وجود دارد، این محصول نیز وجود دارد. 

خامه همان قسمت غلیظ شده شیر ESL است که بعد از سرد شدن بدست می‌آید. در واقع میزان خواص و مواد مغذی موجود در این محصول نسبت به شیر بیشتر است. اگر در دوره افزایش حجم هستید و یا برای کودکان خود به دنبال یک غذای سالم و مقوی در وعده صبحانه یا میان وعده هستید، این محصول بهترین گزینه است.

خامه فراپاستوریزه (ESL) رامک :

شرکت رامک با بهره‌گیری از این تکنولوژی نوظهور اروپایی، اقدام به تولید خامه های فراپاستوریزه (ESL) نموده است که در دو نوع ساده ( 30% چربی) و طعم دار (عسلی 24% چربی و کاکائویی 20% چربی) تولید می شود. به دلیل غلظت بالاتر این فرآورده لبنی نسبت به شیر، میزان ویتامین ها و مواد معدنی آن چندین برابر شیر است و بدین سبب ماده غذایی مناسب در تامین نیاز روزانه افراد به انرژی به حساب می آید.

با توجه به نگرانی مادران نسبت به تامین غذای سالم توصیه می‌شود به جهت رشد، استحکام استخوان، تامین انرژی روزانه و بهبود سیستم ایمنی بدن، حتما این محصول رامک را به صورت روزانه در وعده‌های مختلف غذایی استفاده نمایند.

Cream 100 1 خامه فراپاستوریزه ، خامه esl
Cream 100 1 خامه فراپاستوریزه ، خامه esl
Honey Cream 100 خامه فراپاستوریزه ، خامه esl
چربی
۶۰ کیلو کالری
نمک
۶۰ کیلو کالری
انرژی
۶۰ کیلو کالری
قند
۶۰ کیلو کالری

خواص خامه :    

مصرف این محصول فواید بی‌شماری به همراه دارد که از جمله باید به موارد زیر اشاره کنیم:

تقویت بینایی

در واقع این ماده لبنی حاوی مقادیر بالایی ویتامین A است که احتمالا می‌دانید این ویتامین در تقویت بینایی نقش موثری دارد. بسیاری از افرادی که به خشکی چشم، ضعف بینایی و یا تاری دید و شب کوری مبتلا می‌شوند، از کمبود ویتامین A رنج می‌برند. ساده‌ترین ماده غذایی که حاوی این ویتامین است، همین محصول است.

تقویت استخوان و دندان

یکی دیگر از خواص این محصول داشتن مقادیر بالایی از کلسیم و فسفر است. اگر شما شیر ESL گاو را همراه با این محصول مصرف کنید که حاوی ویتامین D3 است، به جذب بهتر کلسیم کمک زیادی می‌کند. در نهایت باید گفت مصرف مداوم این محصول در تأمین کلسیم بدن برای تقویت استحکام استخوان‌ها و سلامت‌دندان‌ها نقش موثری دارد.

مفید برای بدنسازها

در هر 100 گرم از این محصول شگفت‌انگیز، 2.5 گرم پروتئین وجود دارد که می‌تواند به تقویت ماهیچه‌ها کمک زیادی کند. ورزشکارانی که در دوره عضله‌سازی هستند و نمی‌خواهند ماهیچه‌های آن‌ها به تحلیل برود، باید مواد مغذایی حاوی پروتئین مصرف کنند. روزانه به ازای هر کیلوگرم وزن به 0.8 میلی گرم پروتئین نیاز دارید. برای مثال یک فرد با وزن 70 کیلوگرم، روزانه 56 میلی گرم پروتئین نیاز دارید. شما می‌توانید بخشی از این ماده مغذی را از طریق مصرف خامه تأمین کنید.

تأمین انرژی بدن 

اگر می‌خواهید لاغر شوید، مصرف غذاهایی که انرژی بدن برای چند ساعت را تأمین کنند، ضرورت دارد. خامه پاستوریزه یکی از همین غذاهاست که هر 100 گرم از آن حاوی 300 کالری انرژی است و می‌تواند شما را تا چند ساعت از مصرف غذاهای پرچرب بی‌نیاز کند.

کاهش ابتلا به استرس و افسردگی

یکی دیگر از خواص مصرف این محصول جلوگیری از ابتلا به افسردگی است. این ماده لبنی به دلیل داشتن ویتامین D3 و امگا 3 می‌تواند در جلوگیری از اضطراب تاثیر زیادی داشته باشد. امگا 3 از آن دست مواد معدنی است که مصرف آن به افزایش سلامت مغز و سلول‌های عصبی کمک زیادی می‌کند. در نتیجه افرادی که در وعده صبحانه خامه مصرف می‌کنند کمتر دچار استرس می‌شوند.

جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

برخلاف نظر رایج که گفته می‌شود مصرف لبنیات باعث ابتلا به سنگ کلیه می‌شود، در این ماده مقدار زیادی پتاسیم وجود دارد. در هر 100 گرم از این ماده لبنی، 102 میلی گرم، پتاسیم وجود دارد که مانع از تشکیل سنگ کلیه می‌شود.

بهترین و بدترین زمان برای مصرف خامه فراپاستوریزه (ESL) رامک :

خامه تازه و خوشمزه فراپاستوریزه (ESL) رامک به عنوان یک ماده ارزشمند غذایی، در تمامی وعده‌ها با کاربردهای متنوع خود می‌تواند به عنوان ماده غذایی اصلی و سالم و یا به عنوان مکمل و یا طعم دهنده در تهیه انواع غذاها، شیرینی ها، کیک ها، دسرها، سس ها و تاپینگ ها (روچینه ها) انتخاب و استفاده شود. در اینجا به برخی موارد اشاره می‌نماییم :

  • مصرف این محصول در وعده صبحانه و با توجه به نیاز عمده بدن در این زمان از روز و جهت تامین انرژی، توصیه می گردد.
  •  مصرف این محصول لبنی به عنوان میان وعده سبب تامین انرژی و مواد غذایی مورد نیاز کودکان در حال رشد شود.
  • به صورت کلی در وعده شام در افرادی که تمایل به کاهش وزن دارند، توصیه نمی گردد.

میزان مصرف خامه فراپاستوریزه (ESL) رامک برای هر فرد :

بر اساس توصیه متخصصان تغذیه می بایست حداکثر ۳۰% از کل کالری مورد نیاز روزانه را از گروه چربی ها (شامل کره و …) تامین کرد. مقدار چربی مورد نیاز روزانه برای هر فرد تفاوت دارد که به شرح زیر است:

  • رژیم های غذایی ۱۶۰۰ کالری برابر ۵۳ گرم (خانم های کم تحرک و برخی از افراد مسن)
  • رژیم های ۲۲۰۰ کالری برابر ۷۳ گرم (دختران نوجوان، خانم های فعال، بسیاری از مردان کم تحرک، این مقدار و تا حدی بالاتر مناسب خانم های باردار و شیرده می باشد)
  • رژیم های ۲۸۰۰ کالری برابر ۹۳ گرم (پسران نوجوان، بسیاری از مردان فعال و برخی از خانم های پرتحرک)

در رابطه با کودکان و تغذیه آنها بهتر است با پزشک مشورت شود.

نکته : دو قاشق غذاخوری خامه ساده حاوی ۹ گرم چربی و مدل طعم دار عسلی حاوی ۷.۲ گرم چربی و مدل طعم دار کاکائویی حاوی ۶ گرم چربی است.