Skip to main content
0
1.3
(3)

باور اول: شیر با ماندگاری بالا بد است.

در صنعت شیر و لبنیات از مواد نگه دارنده استفاده نمی شود . این که میبینید برخی شیرها ماندگاری بالایی دارد به این دلیل است که طی مرحله استریلیزاسیون تمام میکروب های داخل شیر کشته شده است . و میکروبی داخل آن وجود ندارد که بخواهد فعالیت کند تا شیر فاسد شود.

از طرفی بسته بندی مخصوص و چند لایه شیر های با ماندگاری بالا به نحوی است که اجازه ورود هیچ میکروبی را به داخل شیر نمی دهد ، بنابراین می توان با خیال راحت  این شیرها را تا زمانی که بطری یا پاکت باز نشده و تا قبل از تاریخ انقضایشان در خارج از یخچال نگهداری کرد ، اما به محض این که در آن باز شود میکروب های محیط پیرامون می تواند وارد آن شده و شروع به فعالیت کند.

در این شرایط باید بطری شیر را در یخچال بگذارید و طی حداکثر 3-4 روز آن را مصرف کنید.

باوردوم

این یک باور نادرست است که شیر و لبنیات سنتی به خوبی پاستوریزه نمی شود در نتیجه می تواند باعث ابتلای مصرف کنندگان به بیماری های مهمی از جمله تب مالت می شود.ولی باید محل های تهیه لبنیات سنتی را از لحاظ نگه داری شیر و همچنین فرآورده های آن بررسی کنید همچنین محل های سنتی فروش شیر دستگاه های پیشرفته جهت بررسی وجود مواد آلوده کننده دیگر مانند خون در شیر را ندارند .

باور سوم: شیر را زیاد بجوشانیم

برای پاستوریزه کردن شیر لازم نیست  دمای آن را ب نقطه جوش برسانید و آن را بجوشانید زیرا در این صورت علاوه بر میکروب ها مقدار زیادی از ویتامین های موجود در شیر از بین می رود و ارزش غذایی آن به شدت پایین می آید. بهترین دما برای پاستوریزه کردن شیر 70 درجه سانتی گراد آن هم به مدت 15 ثانیه است . برای اطمینان از رسیدن شیر به این درجه می توانید از دما سنج استفاده کنید. برخی افراد شیرهای پاستوریزه شده صنعتی را هم قبل از مصرف دوباره می جوشانند.

نیازی به این کار نیست مگر این که شیر چند روزی مانده باشد  و بخواهید ببینید فاسد شده است یا خیر

باور چهارم : خوردن شیر قهوه یا شیر کاکائو به جای شیر

ترکیب شیر با قهوه، کاکائو ، شکلات و چای میزان جذب کلسیم را کاهش می دهد ، اما توجه داشته باشید اگر کودک یا فرد بالغی طعم شیر یا رنگ سفید آن را دوست نداشته باشد برخی مواد مانند کاکائو او را به خوردن شیر ترغیب می کند.

به عبارت دیگر مصرف شیر کا کائو خیلی بهتر از مصرف نکردن آن است .بهتر است شیرهای ترکیبی را خیلی غلیط به کودک ندهید. مثلا می توانید یا خودتان شیر کاکائو رقیق درست کنید یا اگر آن را از مغازه تهیه می کنید با شیر معمولی مخلوط کنید تا غلظتش کمتر شود و کودک شیر بیشتری بنوشد.

دیده شده هضم و جذب شیر میوه مثل شیر موز ، شیر خرما و …. در دستگاه گوارش راحت تر صورت می گیرد بنابراین افرادی که با هضم شیر مشکل دارند می توانند آن را با انواع میوه ترکیب کنند.

photo 2016 11 15 14 57 05 مقالات 4 باور اشتباه رایج درباره شیر

چقدر این مطلب برای شما مفید بود ؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

1.3 / 5. 3

اطلاعات تماس دفتر بازاریابی و فروش

آدرس: شیراز، خیابان فلسطین، نبش اردیبهشت، ساختمان دلتا طبقه دوم

شماره ارتباط با مشتری :‌07132848484

شماره تماس کارخانه : 07132844444

ایمیل: info@ramakdairy.com