Skip to main content

آیا تا به حال پیش آمده است که پیتزا یا ذرت مکزیکی شما آنطور که انتظارش را دارید، کشدار و خوشمزه نشود؟ احتمالا با خودتان می‌گویید فروشنده پنیر خوبی به من نداد. در حالی که دلیل اصلی آن، نداشتن اطلاعات کافی در مورد انواع پنیر و پنیر پیتزا است. پنیرها انواع مختلفی دارند که شامل پنیر پیتزا، پنیر فتا، پنیر تاپینگ، پنیر پروسس و … است و هر کدام از این پنیرها کاربرد متفاوتی با هم دارند. همچنین طعم انواع پنیر نیز با همدیگر متفاوت است که دلیل آن به روش درست کردن هر یک از این محصولات لبنی مرتبط می‌شود. در نهایت همه آن‌ها با نام پنیر شناخته شده‌اند، زیرا شیر به عنوان اصلی‌ترین ماده‌ای ست که در تولید این پنیرها کاربرد دارد.

 پنیر پروسس، پنیر پیتزا و پنیر تاپینگ از جمله محصولاتی ست که جز این مجموعه قرار می‌گیرند و در اینجا قصد داریم به تفاوت هر یک از این پنیرها بپردازیم.

تفاوت پنیر پروسس با پنیر پیتزا چیست؟

اگر فرق بین پنیر پیتزا و پنیر پروسس را بدانید، می‌توانید از آن‌ها به نحو بهتری برای تهیه غذاهای خود استفاده کنید. هر یک از این پنیرها ویژگی‌های خاص خود را دارند و به شکل متفاوتی تولید می‌شوند. ویژگی‌های متفاوت آن‌ها شامل بافت، طعم، رنگ و حتی مقدار مواد مغذی ست. اگر یک سرآشپز حرفه‌ای هستید و یا عاشق انواع پنیرهای خوشمزه هستید و می‌خواهید در این زمینه فعالیت کنید، لازم است دانش خود را در مورد فرق پنیر پروسس با پنیر پیتزا را افزایش دهید. برای درک بهتر این موضوع ما ترجیح دادیم ابتدا تعریف مشخصی از این نوع پنیرها و نحوه تهیه آن‌ها ارائه دهیم.

پنیر موزارلا (پنیر پیتزا) چیست؟

پنیر پیتزا که به آن موزارلا نیز می‌گویند، با نام پنیر ایتالیایی هم شناخته شده است که در این کشور از شیر گاومیش تهیه می‌شود. میزان مواد مغذی و چربی در شیر گاومیش نسبت به شیر گاو بیشتر است و به همین دلیل پنیر آن بافت نرم‌تری دارد. در ایران هم این محصول لبنی با استفاده از شیر مخصوص تهیه می‌شود و برای جلوگیری از فاسد شدن، آن را در نمک یا روغن قرار می‌دهند تا پنیر پیتزا مرطوب و تازه بماند.

برای درست کردن پنیر موزارلا ابتدا شیر را حرارت می‌دهند و سپس آن را به پنیر معمولی تبدیل می‌کنند تا آب از قسمت سفت آن جدا شود. سپس پنیر بدست آمده را در آب داغ می‌ریزند تا دلمه‌های پنیر نرم و و پف‌دار شود. در مرحله بعد آن را حسابی وز می‌دهد و در آب سرد غوطه‌ور می‌کنند تا شکل خود را به همین صورت حفظ کند. در نهایت چند ساعت قبل از خوردن در نمک یا روغن نگهداری می شود.

محصولات پاستوریزه با دستگاه‌های اتوماتیک تهیه می‌شود و برای افزایش ماندگاری، به آن‌ها تثبیت‌کننده‌های اضافه می‌کنند تا سفت‌تر شود.

پنیر پروسس چیست؟

برای درک بهتر فرق پنیر پروسس با پنیر پیتزا باید با نحوه تهیه این نوع پنیر هم آشنا شوید. این پنیر حاوی 47 درصد (کمتر) چربی است و دو بار آن را پاستوریزه می‌کنند. این محصول قابلیت نگهداری بیشتری دارد و به لحاظ بهداشتی نسبت به پنیر موزارلا می‌تواند برای مدت زمان بیشتری دوام بیاورد. از دیگر ویژگی‌های این پنیر باید به قابلیت جذب پروتئین‌های آن اشاره کنیم.

برای تهیه آن از افزودنی‌های خاصی در شیر استفاده می‌شود و شما می‌توانید آن را به صورت منجمد از بازار تهیه کنید. این محصول بافت نرم و اسفنجی دارد و طعم آن ملایم است. از آن می‌توانید برای درست کردن ساندویچ و همبرگر استفاده کنید. پنیر پروسس به راحتی ذوب می‌شود و می‌توانید در بسیاری از سالادها و غذاها از آن استفاده کنید.

این محصول با استفاده از مواد اولیه ارزان‌تری تهیه می‌شود و اولین فرق آن با پنیر پیتزا، در قیمت این دو محصول است. پنیر موزارلا نسبت به پنیر پروسس گرانتر است.

پنیر پروسس برای درست کردن گراتن مرغ و سیب زمینی، سوفله بادمجان و انواع ساندویچ و همبرگر فوق العاده است و بی نهایت غذا را خوشمزه می‌کند.

فرق پنیر پیتزا با پنیر پروسس

همانطور که گفتیم تفاوت این دو پنیر به مواد مغذی، روش تولید و بافت و طعم آن‌ها مربوط می‌شود. پنیر پروسس نمی‌تواند بیش از 47 درصد چربی داشته باشد. همچنین باید رطوبت آن از 44 درصد بیشتر نشود، در غیر این صورت باید آن را دور بریزید.

پنیر پیتزا

 

از تفاوت‌های بین این دو پنیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

        همانطور که گفتیم پنیر موزارلا نسبت به پنیر پروسس گرانتر است و برای غذاهایی مثل ذرت مکزیکی و انواع پیتزا تهیه می‌شود. پنیر پیتزا بافت بهتری دارد و باید مراقب باشید زمان خرید، فروشنده پنیر پروسس به شما ندهد.

        برای تولید پنیر موزارلا از همان روش تولید پنیر سفید (مخصوص صبحانه) استفاده می‌شود. در حالی که در تولید پنیر پروسس آن را دو بار پاستوریزه می‌کنند و مواد خاصی در تولید آن کاربرد دارد.

        پنیر پروسس برای مدت زمان بیشتری نگهداری می‌شود. اما در پنیر پیتزا از مواد افزودنی کمتری استفاده می‌کنند که ماندگاری آن کوتاه‌تر می‌شود.

        یک فرق پنیر پروسس با پنیر پیتزا به رنگ و طعم آن‌ها مربوط می‌شود. چسبندگی و بافت کشدار پنیر پیتزا نسبت به پروسس بیشتر است. پنیر پروسس سفیدتر و موزارلا شیری رنگ است.

        میزان چربی و کالری در این دو پنیر نیز با همدیگر متفاوت است. در پنیر پروسس میزان چربی و کالری بیشتری نسبت به پنیر موزارلا وجود دارد.

        میزان آبی که در پنیر پروسس یافت می‌شود، نسبت به پنیر پیتزا کمتر است. به همین دلیل، پنیر پروسس دوام بیشتری نسبت به موزارلا دارد.

        ارزش غذایی پنیر پروسس نسبت به پنیر پیتزا کمتر است.

        پنیر پروسس را می‌توانید به مدت طولانی در یخچال نگهداری کنید. اما پنیر پیتزا باید در ظروف سربسته و در فریزر نگهداری شود.

پنیر پروسس

 

فرق تاپینگ با پنیر پیتزا

حالا که با فرق پنیر پیتزا با پنیر پروسس آشنا شدید، خوب است تفاوت این محصول با تاپینگ را نیز بدانید. قبل از هر چیز باید بدانید که پنیر تاپینگ با استفاده از کره گیاهی تهیه می‌شود. در تولید پنیر پیتزا از کره حیوانی استفاده می‌شود و به همین دلیل مواد مغذی بیشتری دارد.

پنیر تاپینگ برای کسانی مناسب است که در دوره رژیم غذایی به سر می‌برند و می‌خواهند لاغرتر شوند. از نظر شکل و ظاهر این دو پنیر تفاوت زیادی با همدیگر ندارند و حتی ممکن است متوجه فرق بین آن‌ها نشوید. تفاوت اصلی بین این دو پنیر زمان پخت و پز مشخص می‌شود. طعم، عطر و بافت این دو پنیر با هم دیگر تفاوت دارد.

یک فرق تاپینگ با پنیر پیتزا به قیمت آن‌ها مربوط می‌شود. محصولات گیاهی همیشه نسبت به نوع حیوانی ارزان‌تر هستند. تاپینگ که با استفاده از مارگارین تهیه می‌شود، ارزان‌تر از پنیر موزارلاست.

فرق پنیر پروسس با تاپینگ

این دو محصول نیز در نحوه تولید با یکدیگر متفاوت هستند. تاپینگ فقط در نوع کره مورد استفاده با پنیر پیتزا تفاوت دارد. اما از نظر نحوه تولید و حتی کاربرد با پروسس متفاوت است. اگر اهل رژیم غذایی هستید و می‌خواهید سالم و لاغر بمانید، پنیر تاپینگ مناسب‌تر است. پنیر پروسس با داشتن مقدار زیادی چربی حیوانی، چاق‌کننده است.

و در پایان …

در اینجا سعی کردیم در مورد فرق پنیر پروسس با پنیر پیتزا صحبت کنیم. این پنیرها در نحوه تولید، طعم، عطر و نوع کاربرد با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. همچنین از نحوه تولید هر نوع پنیر نیز اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم. این پنیرها هر کدام مواد مغذی متفاوتی دارند که باید زمان خرید به اطلاعات روی بسته‌بندی توجه کنید.

 

کامنت بگذارید

اطلاعات تماس دفتر بازاریابی و فروش

آدرس: شیراز، خیابان فلسطین، نبش اردیبهشت، ساختمان دلتا طبقه دوم

شماره تماس :07132848484

ایمیل: info@ramakdairy.com