Skip to main content

پنیر پیتزا، ماده غذایی که طعم خوب بسیاری از فست فودها را مدیون آن هستیم. ماده‌ای که شهرت و محبوبیت آن به اندازه‌ای ست که یک روز را در تقویم جهانی به آن اختصاص داده‌اند! اما شما چقدر این ماده غذایی محبوب را می‌شناسید؟ تا چه اندازه با تاریخچه پنیر پیتزا آشنایی دارید؟ در این مقاله قصد داریم راجع به پنیر پیتزا بیشتر صحبت کرده و حقایقی جالب را راجع به آن بازگو کنیم.

نگاهی به تاریخچه پنیر پیتزا

بسیاری از افراد به محض شنیدن نام پنیر پیتزا، گمان می‌کنند تاریخچه این پنیر به کشور ایتالیا باز می‌گردد. ریشه این طرز فکر از آنجایی می‌آید که اولین پیتزا در کشور ایتالیا پخته و به دنیا معرفی شد. اما پنیر پیتزا اصالتی آمریکایی دارد. از سویی دیگر پنیر موزارلا که نوعی پنیر مخصوص غذاهای فست فودی محسوب می‌شود، متعلق به کشور ایتالیا است. نمی‌توان منکر این قضیه شد که تاریخچه پنیر پیتزا با پیتزا گره خورده است. بنابراین در ابتدا باید گذری به تاریخچه پیتزا در جهان داشته باشیم.

ناپل یکی از شهرهای تاثیرگذار در کشور ایتالیا در زمان گذشته بود. افراد مختلفی از سراسر دنیا برای کسب درآمد و گسترش تجارت به این شهر پا می‌گذاشتند. به همین دلیل افراد بیشتر دنبال غذایی بودند که هم قیمت ارزانی داشته باشد و هم در مدت کوتاهی طبخ شود.

پیتزا یک ابتکار خلاقانه و بسیار کاربردی برای این نیاز بود. کم کم شهرت پیتزا فراتر از شهر ناپل رفت و تا آمریکا نفوذ کرد. البته پیتزای آمریکایی کمی با پیتزایی که در ایتالیا سرو می‌شد، متفاوت بود. پیتزای آمریکایی خمیر ضخیم‌تری داشت و این خمیر، گرم ماندن پیتزا تا مقصد مورد نظر را تضمین می‌کرد. رفته رفته سلیقه‌های متفاوتی باعث تغییرات متعدد روی پیتزا شد. به دلیل اعمال همین تغییرات، ماده‌ای خوش طعم به نام پنیر پیتزا معرفی شد.

تاریخچه پنیر پیتزا

مواد تشکیل دهنده پنیر پیتزا چیست؟

طرز تهیه پنیر پیتزا صنعتی، بسیار خاص بوده و پیچیدگی‌های مخصوص به خود را دارد. اما اگر بخواهید این پنیر خوش طعم را در خانه درست کنید، تنها نیاز به شیر و سرکه خواهید داشت. سرکه به شیر در حال حرارت اضافه شده و باعث ایجاد دلمه در آن می‌گردد. سپس دلمه‌ها ورز داده می‌شوند و بعد از رسیده شدن و طی چند مرحله، به پنیر تبدیل می‌شوند. هر چه کیفیت شیر بهتر باشد، پنیر حاصل از آن نیز خوش طعم‌تر خواهد بود.

نکته: معمولا به تمامی پنیرهایی که در طبخ پیتزا استفاده می‌شوند، پنیر پیتزا گفته می‌شود. اما به طور کلی ترکیب پنیر موزارلا، پروولون، پارمیزان و چدار برای استفاده در پیتزا مرسوم‌تر هستند.

 

انواع پنیر پیتزا

انواع متفاوتی از پنیر پیتزا در دنیا وجود دارد که هر کدام با تغییری در فرمول اولیه به وجود آمده‌اند. انواع پنیر پیتزا شامل پارمزان، چدار، توفو، گودا، موتزارلا ( همان موزارلا به زبان ایتالیایی)، فتا، بوترکیزه، پروولون و فیلا فیلا هستند. هر کدام از این پنیرها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی بوده و طعم متفاوتی نیز دارند. به همین دلیل در طبخ غذاهای مختلفی استفاده می‌شوند. قیمت پنیر پیتزا نیز با توجه به سختی فرآوری هر نوع و مواد اولیه مورد استفاده، ممکن است متفاوت باشد. مجموعه رامک نیز انواع پنیر پیتزا را در لیست محصولات خود داشته و می‌توانید از سایت مشخصات هر یک را ببینید.

پنیر پیتزا چیست

نکات مهمی که قبل از خرید پنیر پیتزا باید بدانید

با توجه به این که این ماده غذایی بسیار پرطرفدار و پرکاربرد است، در این بخش قصد داریم راجع به نکات مهم هنگام خرید آن صحبت نماییم.

انتخاب برند مطمئن

در میان انواع مختلف پنیرهای پیتزا، پنیرهایی هستند که از ترکیب چند پنیر دیگر تشکیل می‌شوند. به این پنیرها، پنیر پروسس گفته می‌شود. ممکن است در برخی موارد از پنیرهای فاسد برای فرآوری پنیر پروسس استفاده شود. هر چند در طی فرآوری، پنیر پروسس در چند مرحله حرارت داده می‌شود اما بهتر است احتیاط کنید. بهترین راهکار آن است که پنیر پیتزای مورد نظر خود را حتما از برندهای معتبر و فروشگاه‌ها خریداری نمایید. تمامی محصولات رامک از شیر گاو تازه تهیه شده و به همین دلیل کیفیت و طعم بی‌نظیری دارند. برای تهیه انواع پنیر تازه می‌توانید محصولات رامک را امتحان کنید.

پنیرهای دو رنگ یا تک رنگ؟

اگر به ظاهر پنیر پیتزای سالم دقت کنید، برخی از آن‌ها فقط سفید بوده و برخی دیگر دو رنگ (سفید و نارنجی) هستند. برای بسیاری این تفاوت رنگ سوال بزرگیست. پنیرهایی که به رنگ نارنجی هستند، در واقع پنیر گودا یا چدار بوده که در ترکیب با پنیر ساده قرار گرفته‌اند. در بین پنیرهای تک رنگ و دو رنگ تفاوتی از نظر کیفیت وجود ندارد. اما نکته مهم اینجاست که پنیر گودا و چدار کاملا به رنگ نارنجی بوده و زرد رنگ نیستند. در واقع یکی از مضرات پنیر پیتزا استفاده از رنگ‌های شیمیایی در آن است. تکه‌های زرد رنگی که در پنیرهای دو رنگ مشاهده می‌کنید، به علت استفاده از رنگ‌های شیمیایی به وجود آمده‌اند. از آنجایی که مصرف رنگ‌های شیمیایی مضر است، خرید آن‌ها را توصیه نمی‌کنیم.

چرا پنیر پیتزا کش نمی‌آید؟

عوامل متعددی در کیفیت نهایی پنیر پیتزا تاثیر دارند که باعث تفاوت در حالت کشسانی آن نیز می‌شوند. بهتر است قبل از هر چیز برند مطمئنی را با تحقیق انتخاب کنید. این کار کمک می‌کند تا از کیفیت محصول مطمئن شوید. در گام بعدی باید به نحوه مصرف و پخت خود نگاهی بیندازید زیرا همیشه مشکل از پنیر نیست. پنیر پیتزا نباید خیلی حرارت ببیند و نباید با حرارت کم پخته شود. از سویی دیگر اگر پنیر پیتزای شما فریز شده است، اجازه دهید تا یخ آن کامل باز شده و سپس آن را استفاده کنید. در گام آخر، اگر هنوز هم با کشسانی پنیر مشکل دارید، قبل از پخت، کمی کره را روی پیتزا رنده کنید تا کشسانی پنیر آن بیشتر شود.

برای داشتن کشسانی و طعم بهتر، می‌توانید از انواع پنیر پیتزای رامک استفاده کنید. با استفاده از آن، نیازی به هیچ ماده اضافه‌ای برای کشسانی بیشتر و طعم بهتر نخواهید داشت.

شرایط نگهداری و مصرف پنیر پیتزا

شرایط نگهداری و مصرف پنیر پیتزا

یکی دیگر از نکات مهمی که راجع به پنیر پیتزا باید بدانید، شرایط نگهداری آن است. تفاوتی ندارد که قصد خرید چه پنیری را دارید، بهر حال پنیر باید حتما در دمای خنک نگهداری شود. معمولا پنیرهایی که در دمای کمتر از 8 درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند، زودتر دچار فساد می‌گردند. در این میان، برخی از پنیر‌های پیتزا نیاز به نگهداری در فریزر داشته و برخی دیگر در یخچال نیز سالم می‌ماند. اما این تمام مسئله نبوده و شما باید حتما به تاریخ تولید و انقضا، نشان استاندارد و برند محصول نیز دقت کنید. اگر نسبت به شرایط نگهداری پنیر پیتزای خاص شک دارید، بهتر است آن را در فریزر بگذارید.

 

طعم بی نظیر پنیر پیتزا

چه کسی می‌تواند منکر این موضوع شود که پنیر پیتزا عامل خوش طعم شدن بسیاری از فست فودهاست؟ بی‌شک اگر پنیر پیتزا را از لیست مواد غذایی دنیا حذف کنیم، طعم‌های بی‌نظیر زیادی را همراه آن از دست خواهیم داد. اما این ماده خوشمزه از چه موادی تشکیل شده است؟ اولین بار چه کسی چنین ترکیب عجیبی را کشف کرد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ دادیم و توضیحات مفصلی را نیز راجع به انواع پنیرهای پیتزا ارائه کردیم. اگر به دنبال انواع پنیر پیتزای مرغوب و خوش طعم هستید، می‌‌توانید به لیست محصولات لبنی رامک سر بزنید.

 

کامنت بگذارید

اطلاعات تماس دفتر بازاریابی و فروش

آدرس: شیراز، خیابان فلسطین، نبش اردیبهشت، ساختمان دلتا طبقه دوم

شماره تماس :07132848484

ایمیل: info@ramakdairy.com