Skip to main content

پنیر از جمله مواد غذایی پرطرفداری ست که عموما در وعده صبحانه به همراه سایر خوراکی‌ها مصرف می‌شود. آن‌هایی که از خوردن پنیر لذت بسیاری می‌برند و طرفدار این غذا هستند، حتما به انواع مختلف آن بیشتر توجه می‌کنند. پنیرها انواع متنوعی دارند که افراد با توجه به ذائقه و سلیقه خود یک نوع را برای مصرف انتخاب می‌کنند. 

دو نوع پنیر سفید و پنیر فتا، نمونه‌هایی از انواع پنیرها هستند که هر کدام روش تولید، ترکیبات و خواص مجزایی دارند. دانستن تفاوت‌های این دو نوع پنیر می‌تواند به شما در انتخاب یک نوع از آن هنگام خرید کمک کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت پنیر سفید و پنیر فتا بپردازیم.

پنیر فتا چیست؟

پنیر فتا نوعی از پنیر سفید رسیده در آب نمک می‌باشد که خاستگاه اصلی آن کشور یونان است و به طور سنتی در این کشور تولید می‌شود. برای تولید این پنیر عمدتا از شیر گوسفند استفاده می‌شود. البته ممکن است این پنیر از ترکیبی از شیر گوسفند و بز تولید شود. پس از تولید، این نوع پنیر را در محلول آب و نمک قرار می‌دهند تا طعم شوری به خود بگیرد. 

در این حالت سدیم پنیر هم افزایش می‌یابد. رنگ این پنیر، سفیدِ مایل به کرمی ست. بافت این پنیر نرم، نسبتا متخلخل، منسجم و مشابه پنیرهای لیقوان است و در تهیه انواع خوراکی‌ها از قبیل سالاد، نان‌های شکم‌پر (مانند پای)، ترکیب با سبزیجات پخته و روغن زیتون، ساندویچ، پیتزا، ماکارونی و …. استفاده می‌شود. 

به علاوه می‌توان این پنیر را به عنوان پنیر صبحانه، به همراه سبزیجات و نان میل نمود. میزان چربی و کالری پنیر فتا بسیار کم است. اما از نظر وجود پروتئین‌ها، املاح معدنی و ویتامین‌ها، ماده‌ای غنی محسوب می‌شود. در ادامه بیشتر در خصوص خواص و تفاوت‌های این پنیر با پنیر سفید توضیح خواهیم داد.

پنیر رامکپنیر سفید چیست؟

پنیر سفید نوعی از پنیر می‌باشد که هم به صورت سنتی و هم پاستوریزه در کارخانه‌ تولید می شود. این پنیر بافت نرمی داشته و به شکل قطعاتی یکپارچه و یکدست است. این پنیر را از ماست چکیده یا صاف شده تهیه می‌کنند و در کشورهای خاورمیانه از جمله ایران محبوبیت زیادی دارد. 

این نوع پنیر از شیر گاو تهیه می‌شود و در وعده‌های غذایی مختلف می‌توان از آن استفاده کرد. در سفره های ایرانیان پنیر سفید به طور سنتی از جمله غذاهایی ست که در وعده صبحانه میل می‌شود. از این پنیر برای تهیه دسرها و چاشنی سایر خوراکی‌ها و غذاها هم استفاده می‌شود.

اگر شما به خوردن این نوع پنیر عادت دارید، پنیر سفید رامک می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. زیرا با وجود داشتن ترکیبات مفید و ارزش غذایی بالا در کنار داشتن طعم و بافت یک پنیر سفید اصیل ایرانی ست و یک وعده غذایی مناسب محسوب می‌شود.

پنیر سفید و فتا رامکتفاوت‌های پنیر سفید و پنیر فتا

در این قسمت به بررسی تفاوت‌های بین پنیر سفید و پنیر فتا پرداخته ایم. شاید تاکنون چندان به تفاوت‌های این دو نوع پنیر فکر نکرده یا کم‌تر اطلاع داشته باشید. لذا با مطالعه تفاوت پنیر سفید و پنیر فتا می‌توانید یکی از آن‌ها را با توجه به طعم پنیر، ذائقه غذایی‌تان، قیمت، ترکیبات و ارزش غذایی، بافت، و …. انتخاب و خریداری کنید.

  • پنیر فتا عمدتا از شیر گوسفند و در برخی موارد از ترکیب با شیر بز تهیه می‌شود. اما پنیر سفید تماما از شیر گاو تهیه می‌شود.
  • به دلیل قرار گرفتن پنیر فتا در محلول آب و نمک به مدت زیاد، این نوع پنیر حالت دانه‌ای و شکننده به خود می‌گیرد. از این رو به راحتی روی نان مالیده نمی‌شود. اما پنیر سفید با وجود کم‌تر شور بودن، بافت نرمی داشته و به راحتی می‌توان روی نان مالید و آن را میل کرد.
  •  پنیر فتا حاوی مقادیر زیادی لاکتوز است. بنابراین افرادی که به این ماده حساسیت و تحمل کم‌تری دارند، نمی‌توانند این نوع پنیر را استفاده کنند. اما مصرف پنیر سفید به دلیل لاکتوز پایین برای این گونه افراد مانعی ندارد.
  • پنیر فتا به دلیل وجود مقادیر زیادی کلسیم، منیزیم، ویتامین D می‌تواند برای مبارزه با سرطان ترکیب قدرتمندی باشد. همچنین این پنیر با برخورداری از ترکیب هستیدین که در بدن به هیستامین تبدیل می‌شود، به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.
  • تفاوت پنیر سفید و پنیر فتا به نحوه نگهداری از آن‌ها هم مربوط می‌شود. پنیر فتا باید در محلول آب و نمک نگهداری شود. زیرا اگر در این شرایط نگهداری نشود، به سرعت خشک شده و مزه ترشی به خود می‌گیرد. اما پنیر سفید را می‌توان تا مدتی خارج از آب و نمک نگهداری کرد و این شرایط باعث تغییر حالت و مزه پنیر نخواهد شد.

پنیر پروبیوتیکپنیر سفید یا پنیر فتا؟

در این مقاله کوشش کردیم تا تفاوت پنیر سفید و پنیر فتا را مورد بررسی قرار دهیم. پنیر فتا که منشا یونانی دارد، در این کشور و سایر کشورهای اروپایی طرفداران بسیاری دارد. اما در کشورمان بیشتر پنیر سفید مورد مصرف مردم قرار می‌گیرد. زیرا پنیر فتا به دلیل بافت دانه‌ای و خرد‌شونده و همچنین شور بودن زیاد آن، کم‌تر با سلیقه و مذاق مردم سازگار است.

همچنین پنیر فتا شرایط خاص نگهداری دارد که باعث استقبال کم‌تر مردم برای استفاده از آن شده است. در این ارتباط، پنیر سفید رامک از جمله پنیرهای رامک است که طعم دلچسب و ارزش غذایی بالایی که دارد. این پنیر با روش کاملا پاستوریزه و از شیر تازه تهیه شده و با کیفیت بالا به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

پنیر سفید و فتا

کامنت بگذارید

اطلاعات تماس دفتر بازاریابی و فروش

آدرس: شیراز، خیابان فلسطین، نبش اردیبهشت، ساختمان دلتا طبقه دوم

شماره ارتباط با مشتری :‌07132848484

شماره تماس کارخانه : 07132844444

ایمیل: info@ramakdairy.com